Znaczenie Chrztu
Pan Jezus powiedział: "Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy będzie potępiony." (Mk. 16.15-16)
I. Dlaczego mam być ochrzczonym?
1. W ten sposób naśladuję Jezusa. "I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie." (Mk. 1.9)
2. Ponieważ Jezus to nakazał. "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, I Ducha Świętego, ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata." (Mat. 28.19-20)
3. Ponieważ chrzest zaświadcza o mojej przynależności do Chrystusa. "Tedy rzekł: Jak więc zostaliście ochrzczeni? A oni rzekli: Chrztem Janowym, Paweł zaś rzekł: Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w Tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa. A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa." (Dz. Apostolskie 19.3-5)
II. Czym jest chrzest?
1. Jest obrazem śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. "Wraz z Nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę i moc Boga, który Go wzbudził z martwych." (Kol. 2.12)
2. Jest obrazem mojego nowego życia jako chrześcijanina. "Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z Nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili." (Rzym. 6.4)
SAM Z SIEBIE CHRZEST NIE ZBAWIA; TO TWOJA WIARA SPRAWIA, ŻE DOŚWIADCZENIE CHRZTU STAJE SIĘ PONADNATURALNYM I DYNAMICZNYM KANAŁEM PRZEPŁYWU ŁASKI BOŻEJ
III. Dlaczego powinienem zostać ochrzczony przez zanurzenie?
Ponieważ słowo chrzcić oznacza zanurzać. Greckie słowo baptizo znaczy zanurzyć, pogrążyć pod wodą. Ta forma najlepiej symbolizuje pogrzeb i zmartwychwstanie
Ponieważ Jezus i inne osoby opisane w Nowym Testamencie były tak właśnie ochrzczone.
"A gdy Jezus został ochrzczony (baptizo), wnet wystąpił z wody, i oto otworzyły się niebiosa, i ujrzał Ducha Bożego, który zstąpił w postaci gołębicy i spoczął na Nim" (Mat. 3.16) "I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch do wody, i ochrzcił go." (Dz. Apostolskie 8.38-39)
IV. Kto powinien być ochrzczony?
Każda osoba, która wierzy w Chrystusa.
W Kościele Zielonoświątkowym nie chrzcimy dzieci, dopóki nie staną się na tyle dojrzałe, aby uwierzyć, zrozumieć znaczenie chrztu i podjąć osobistą decyzję.
Niektóre Kościoły praktykują chrzest oraz późniejszą konfirmację dzieci. Ceremonia ta jest zamierzona jako przymierze pomiędzy rodzicami a Bogiem w imieniu dziecka. Rodzice obiecują wychowywać swoje dziecko w wierze do czasu, aż będzie ono wystarczająco dojrzałe, aby podjąć swoją własną, osobistą decyzję dla Chrystusa. Zwyczaj ten nie wynika z tradycji Nowego Testamentu, lecz został zapoczątkowany około 300 lat po ustaleniu kanonu Biblii. Podobnie, jak większość ewangelicznych Kościołów, nie traktujemy chrztu niemowląt jako chrztu w znaczeniu biblijnym. Chrzest taki jest odmienny od tego, o którym mówi Biblia, a który był przeznaczony tylko dla ludzi zdolnych do podjęcia decyzji dla Chrystusa.
W Zborze SYLOE warunkiem wstępnym do członkostwa jest wcześniejszy chrzest będący następstwem osobistej wiary i mający na celu publiczne wyznanie przynależności do Chrystusa.
V. Kiedy powinienem być ochrzczonym?
Wkrótce po tym, jak uwierzysz "Ci więc, którzy przyjęli słowo jego, zostali ochrzczeni... owego dnia..." (Dz. Apostolskie 2.41)
Ludzie czasem pytają: "Czy mogę być ochrzczony razem ze swoją rodziną?"
-Tak! O ile każdy z członków rodziny rozumie znaczenie chrztu i osobiście uwierzył w Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Zachęcamy wtedy rodzinę, aby przystąpiła do chrztu w tym samym czasie.
Należy przy tym pamiętać, że chrzest jest osobistym wyznaniem wiary, a nie tradycją rodzinną. Nie jest zbyt mądrze odkładać swój chrzest w oczekiwaniu na to, aż pozostali członkowie rodziny również uwierzą w Jezusa (szczególnie w przypadku dzieci)- wywiera to niewłaściwą presję na nich i opóźnia twoje posłuszeństwo.
"Czy mogę przyjąć chrzest, jeśli moi rodzice nie zgadzają się na to?"
-Tak! Jeśli jesteś osobą pełnoletnią. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, ważnym czynnikiem jest dla nas zgoda rodziców lub opiekunów.